Grupowa Terapia Schematów

Prowadzenie grupowej terapii w duecie jest dość częstą i bardzo korzystną praktyką, szczególnie ważną, gdy jest to grupa prowadzona w nurcie terapii schematów. Dwie osoby prowadzące mogą lepiej zadbać o bezpieczeństwo, emocje, potrzeby i wsparcie uczestników. Będziemy poruszać tematy i wracać do wspomnień, które mogą wywołać wiele emocji. We dwie możemy efektywnie zarządzać naszą uwagą i troską i wspierać każdego kto tego potrzebuje.

Razem widzimy więcej, czujemy głębiej i tworzymy przestrzeń, w której zmiana staje się możliwa. Jesteśmy jak nowa, bezpieczna, zdrowa rodzina, w której niczym dwoje rodziców opiekujemy się i troszczymy o Was.

Korzyści płynące ze współpracy koterapeutycznej

Obecność dwóch terapeutów na grupie ma w sobie bardzo wiele zalet, które będą odczuwalne zarówno dla jej członków jak i samych terapeutów.

1. Większe bezpieczeństwo i wsparcie dla uczestników

We dwie możemy lepiej zadbać o Wasze emocje i potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że każdy z Was przychodzi na grupę ze swoją własną historią, indywidualnymi ranami i trudnościami. Chcemy mieć pewność, że jeśli podczas poruszanego tematu otworzy się coś bardzo ważnego, nie przegapimy tego momentu, a gdy emocje będą bardzo silne i trudne do opanowania, jedna z nas zaopiekuje się Tobą, a druga resztą grupy. W takich sytuacjach możemy na chwilę się podzielić i np. wyjść do drugiego pomieszczenia (lub pokoju na zoom), by pomóc Ci wyregulować emocje. W czasie intensywnych procesów terapeutycznych, jak np. praca wyobrażeniowa na kluczowych wspomnieniach, obecność dwóch terapeutek zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

2. Równoczesne obserwacje i wsparcie

Podczas sesji płynnie zamieniamy się rolami i zadaniami. Podczas gdy jedna z nas jest zaangażowana w prowadzenie np. ćwiczenia grupowego, interwencji, pogłębianiu tematu rozmowy z osobą dzielącą się swoim doświadczeniem, druga skupia się na obserwowaniu dynamiki grupy, rozpoznawaniu sygnałów emocjonalnych, wspieraniu osób, które tego szczególnie potrzebują oraz włączaniu grupy do pracy w odpowiednim momencie.

3. Różnorodne perspektywy

Każda z nas wnosi własne doświadczenie, intuicję i styl pracy, co wzbogaca proces grupowy. Dzięki temu masz możliwość zobaczenia różnych sposobów reagowania i rozwiązywania problemów i nauczyć się, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i zostać przy swojej autentyczności bez szkody dla relacji. To lekcja na żywo, że fakt, że jesteśmy inni może ubogacać i inspirować, a nie dzielić!

4. Modelowanie zdrowych relacji

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z pracy grupowej jest możliwość obserwowania siebie i innych w relacjach i sposobach wchodzenia w interakcje. Naszym celem i przekazem jaki chcemy Wam pokazać własną postawą jest to, że możemy modelować zdrowe, wspierające i empatyczne interakcje. Tak jak w każdej relacji tak wobec Was i wobec siebie nawzajem będziemy pielęgnować i pokazywać postawę “czułej asertywności”, w której dbamy o potrzeby drugiej osoby, chcemy ją słyszeć, zawieramy kompromisy, dzielimy się pomysłami, współpracujemy, ale także informujemy o własnych granicach, emocjach i potrzebach oraz rozwiązujemy konflikty. To szczególnie ważne w terapii schematów, gdzie często  pracujemy nad schematami związanymi z relacjami, np. schematem Deprywacji Emocjonalnej, Opuszczenia, Wstydu/Niepełnowartościowości, Izolacji Społecznej, Zlania, czy Aprobaty Społecznej.

5. Wygoda i komfort pracy

Prowadzenie terapii grupowej, szczególnie w nurcie terapii schematów, bywa emocjonalnie wymagające również dla nas terapeutek. Koterapeuta to taki wentyl bezpieczeństwa i koło ratunkowe – pozwala na dzielenie się odpowiedzialnością, wspólne omawianie trudności i wzajemne wsparcie przed, w trakcie i po sesji. Nasza praca to nie tylko ten moment gdy jesteśmy z Wami, ale także czas jaki poświęcamy na przygotowanie planu sesji, omówienie perspektyw na to co się dzieje w grupie, wspólne superwizje grupy, na których rozmawiamy i planujemy jak komu pomóc.

We dwie możemy lepiej zadbać o to, by wszystkie osoby miały możliwość pracy nad swoimi schematami, jednocześnie zarządzając czasem i strukturą spotkań. Taki układ jest niezwykle efektywny w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i intensyfikacji procesu terapeutycznego, co sprzyja głębszym zmianom w obszarze schematów.