
Decyzja o rozpoczęciu terapii została podjęta. Już wiesz, że chcesz uzyskać profesjonalną pomoc i poradzić sobie z przytłaczającymi Cie problemami. Pojawia się jednak szereg kolejnych pytań. Jak szukać odpowiedniego specjalisty? Jaki nurt pracy wybrać? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Czy wybrać terapię grupową, czy terapię indywidualną?
“Terapia to nie naprawianie człowieka, ale tworzenie przestrzeni, w której może sam się odnaleźć.”
Irvin D. Yalom
Co może dać Ci praca terapeutyczna?
Psychoterapia to podróż wgłąb siebie. Nie jesteśmy w stanie zmienić swojej przeszłości, ale dzięki terapii możemy ją zrozumieć i połączyć kropki. Zbudować samoświadomość, która sprawi, że będziemy rozpoznawać, jak przeszłość wpływa na to, jak dziś postrzegamy świat i jakie decyzje podejmujemy, a co najważniejsze – może nam pomóc wybrać to, co korzystne dla nas i odrzucić to, co przestało nam służyć.
- Poznasz nowy sposób rozumienia problemów z jakimi się zmagasz.
- Poszerzysz swoją samoświadomość.
- Nauczysz się nazywać i wyrażać swoje potrzeby i emocje w bezpieczny dla Ciebie i innych sposób.
- Wzrośnie Twoje poczucie stabilności emocjonalnej, poziomu komfortu.
- Będziesz w stanie łatwiej zarządzać i regulować swoje emocje.
Różne nurty terapeutyczne mają do zaoferowania różne techniki i narzędzia pracy. Cel jest ten sam – poznać siebie i żyć szczęśliwiej.
Terapia grupowa czy indywidualna?
Psychoterapia grupowa to szczególna forma pracy, która oprócz odpowiedzi na powyższe pytania może pomóc Ci zaobserwować i zaopiekować kilka innych wątków. Wyobraź sobie, że Twoja grupa terapeutyczna to taki “mikroświat”, w którym odtwarzają się wzorce jakie zwykle pojawiają się w Twoich relacjach. Dzięki pracy w grupie, w bezpiecznym miejscu, pod fachową opieką masz okazję przyjrzeć się swoim myślom, emocjom, reakcjom, pojawiającym się w kontakcie z drugą osobą. To źródło wiedzy nie do podrobienia i “laboratorium”, w którym możesz próbować nowych wzorców, testować, swobodnie się dzielić i otrzymywać szczery feedback, na który nie ma zwykle miejsca w codziennych relacjach.
- Doświadczysz poczucia przynależności do grupy, bycia rozumianym.
- Poczujesz, że nie jesteś sam, że są osoby, które tak jak Ty zmagają się z podobnymi problemami.
- Doświadczysz prawdziwie bezpiecznych, akceptujących, bliskich relacji, odtworzymy środowisko “zdrowej rodziny”, którego być może nigdy nie było Ci dane mieć.
Wsparcie grupy daje siłę i nadzieję!
Pomoc innych w pracy z Twoimi własnymi doświadczeniami pozwoli Ci poczuć, że nie jesteś sam.
Pomaganie innym w pracy z ich historią uczy Cię rozwiązywać również własne problemy.
Dzielenie się swoim doświadczeniem w grupie skutecznie pozwoli pozbyć się Twojego Wewnętrznego Krytyka!
Pracę grupową warto wzmocnić równoległym uczestnictwem również w terapii indywidualnej jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, bo Twój wewnętrzny krytyk jest tak silny, że wyzwala w Tobie myśli samobójcze, zachowania autoagresywne, jest Ci trudno regulować swoje emocje, które są jak wulkan i potrafią przytłoczyć Cię swoją siłą.
Terapia indywidualna to lepszy wybór jeśli cierpisz na PTSD, doświadczasz ataków paniki, których jeszcze nie rozumiesz, zaburzenia odżywiania sprawiły, że odbudowanie wagi musi być pierwszym krokiem do dalszego leczenia.
Często terapia indywidualna jest też bardzo pomocnym pierwszym krokiem w leczeniu lęku społecznego, który nie pozwoli Ci w pełni uczestniczyć w grupie. Terapia grupowa będzie wspaniałym pomysłem jako kolejny poziom Twojej pracy z lękiem.